Strona główna
Rozrywka
Tutaj jesteś

Czym cechuje się okres niemowlęcy?

16 lutego 2022 okres niemowlęcy


Rozwój dziecka następuje zgodnie z określonymi etapami. Po urodzeniu jest to tak zwany okres noworodkowy, który kończy się wraz z osiągnięciem przez dziecko pierwszego miesiąca życia. Po tym czasie maluch wstępuje w tak zwany okres niemowlęcy, który sięga do ukończenia przez dziecko dwunastego miesiąca życia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie cechy wyróżniają okres niemowlęcy?
  • Jak przebiega okres niemowlęcy?Czym cechuje się okres niemowlęcy?

Jakie cechy wyróżniają okres niemowlęcy?

W okresie niemowlęcym dochodzi do bardzo dynamicznego rozwoju psychoruchowego malucha. W tym czasie następuje szybkie tempo wzrostu ciała, zwiększa się zarówno masa, jak i długość ciała dziecka, a także obwód jego głowy i klatki piersiowej. Dochodzi również do zmiany proporcji ciała oraz wzrostu motoryki. Wraz ze wzrostem dziecka dochodzi również do zmiany jego postawy ciała. Poza tym, następuje rozwój lokomocji, chwytu oraz manipulacji. Wszystkie ruchy i czynności wykonywane przez dziecko stają się coraz bardziej pewne, skoordynowane i precyzyjne. Rozwojowi ulegają również poszczególne zmysły, dzięki czemu wyostrza się zarówno wzrost, słuch, dotyk, jak i mowa malucha. Niezwykle ważnym aspektem w pierwszym roku życia dziecka jest rozwój jego emocji oraz umiejętności nawiązywania kontaktów międzyludzkich.

Jak przebiega okres niemowlęcy?

Jak wspomniano powyżej, w pierwszym roku życia dziecka dochodzi do jego intensywnego wzrostu. W tym przypadku warto podkreślić, że pod koniec tego okresu maluch trzykrotnie zwiększa swoją masę urodzeniową. Wzrost ciała związany jest z systematyczną rozbudową kośćca oraz wzrostem siły i masy mięśni. W okresie niemowlęcym zmieniają się również proporcje ciała. W tym przypadku dochodzi do zwiększenia obwodu klatki piersiowej. Obwód głowy zwiększa się w dużo mniejszym stopniu. Wzrost siły i masy dziecka umożliwia mu coraz bardziej sprawne poruszanie się. W początkowym okresie maluch jedynie leży, zaś pod koniec pierwszego roku samodzielnie chodzi. W pierwszym okresie życia dziecka wykonuje ono tylko tak zwane odruchy pierwotne, które są mimowolne i nie są związane z konkretnym celem. Wraz z rozwojem malucha są one jednak wypierane przez bardziej świadome ruchy, które są zamierzone i podejmowane w określonym celu. Ich rozwój jest możliwy dzięki coraz lepszej współpracy mięśni, kończyn oraz impulsów przewodzonych w ramach rozwijających się połączeń nerwowych. Wzrost napięcia mięśni oraz umiejętność orientowania się w przestrzeni umożliwiają sprawne przemieszczanie się. Rozwój obejmuje również procesy poznawcze, które mają związek ze wzrostem spostrzegawczości oraz obserwowaniem zależności pomiędzy przyczynami i ich skutkami. Okres pierwszego roku to czas intensywnego rozwoju, z tego powodu wymaga on odpowiedniej ilości snu służącego efektywnej regeneracji. Czas ten zależy od wieku malucha oraz jego bardzo indywidualnych potrzeb.

Scrapbooking

Redakcja krainadziecka.net.pl

Jeśli szukasz wartościowych treści z zakresu wychowania i opieki na dziećmi, to świetnie trafiłeś! Zapoznaj się z wybranymi kategoriami, takimi jak dziecko czy parenting.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nauka języka angielskiego nad morzem
Pudełko na kości RPG
zabawki

Jesteś zainteresowany reklamą?