Dbanie o zęby dziecka – metody, techniki, narzędzia

Stan uzębienia znacząco wpływa na zdrowie, samopoczucie, jak również wygląd zewnętrzny każdej osoby. Szczególnie ważnym jest dbałość o jamę ustaną rozwijających się dzieci. Pomimo, iż u najmłodszych występują zęby mleczne, które kolejno zastępuje uzębienie stałe, warto wykonywać ich rutynowe przeglądy oraz działania lecznicze.

Dbanie o zęby dziecka

Dbanie o zęby dziecka to bardzo ważna czynność. Do wszelkich działań profilaktycznych zalicza się przede wszystkim:
– higiena jamy ustnej od pierwszych dni – dbanie o dziąsła i wyżynające się ząbki u niemowlaka odpowiednio dobranymi środkami czyszczącymi, mięciutkimi szczoteczkami, jak również zabawkami i gryzakami nasączonymi preparatami stomatologicznymi. Na etapie bezzębnej jamy ustnej przemywanie nasączonymi gazikami i czyszczenie z zabrudzeń i zanieczyszczeń. Ząbki u tak małych dzieciaków można również czyścić za pomocą sylikonowej nakładki, którą umieszcza się na palcu opiekuna – rodzica.
– pielęgnacja buzi u dzieci w wieku przedszkolnym – mycie zębów powinno stać się codziennym nawykiem. Stosowanie odpowiednio dobranych preparatów oraz szczoteczek z miękkim włosiem pomoże zadbać o higienę. Aby zwiększyć atrakcyjność pielęgnacji warto stosować szczoteczki dla dzieci z wizerunkiem ulubionych bohaterów bajek, jak również specjalnych płynów, które należy całkowicie zmyć z ząbków. Metoda ta ułatwia kontrolowanie czasu czyszczenia jamy ustnej, jak również pozwala dotrzeć do każdego miejsca jamy ustnej.
– Dbanie o zęby dziecka w wieku szkolnym – powolna wymiana uzębienia z mlecznego na stałe nakazuje coraz bardziej precyzyjne czyszczenie. Mycie zębów powinno odbywać się regularnie, przy użyciu odpowiednio dobranych narzędzi. Mycie zębów powinno stać się nawykiem, jak również niewymuszoną czynnością poranną i wieczorną.
Działania związane z pielęgnacją jamy ustnej i uzębienia to nie tylko czyszczenie i mycie buzi. Ważnym jest również profesjonalny przegląd uzębienia, jak również stałe i regularne wizyty u stomatologa.
Jednym z prowadzonych działań w postępowaniu dziecięcej pielęgnacji uzębienia jest fluoryzacja i lakowanie zębów. Zabieg ten wzmacnia i chroni zęby przed powstawaniem i rozszerzaniem się próchnicy. Jamę ustną należy fluorować przy użyciu jednej z wybranych metod, którymi są m.in.: pianka fluorowa czy lakiery z fluorem.

Wizyty u lekarza

Wizyty u stomatologa dziecięcego to działania, których efektem może być również usuwanie próchnicy, leczenie zachowawcze, wyrywanie i usuwanie zębów. Wiele z zabiegów może wydawać się bolesnych i przerażających, a sama wizyta być dla dziecka nieprzyjemnym przeżyciem i powodować różnego rodzaju traumy, jednakże nie należy rezygnować z regularnych wizyt. Ważnym jest, aby wybrać zaufanego dentystę, które z odpowiednim podejściem do dziecka przeprowadzi wszelkie potrzebne działania. Dziecko nie powinno odczuwać strachu z każdą kolejną wizytą, a regularny przegląd jamy ustanej pozwoli zminimalizować ból oraz rozległość wykonywanych czynności. Dbanie o zęby dziecka pozwoli cieszyć się zdrowiem i estetycznym wyglądem jamy ustnej.

Redakcja krainadziecka.net.pl