Jak nauczyć dzieci porządku?

Czy jest możliwe, by nauczyć dzieci porządku? Jak to zrobić, by dziecko wiedziało, że nie może zostawiać po sobie bałaganu, ponieważ wtedy wychodzi na niegrzeczne i źle wychowane. Jak nauczyć dzieci porządku? To pytanie najczęściej zadają sobie rodzice, ale też nauczyciele i psychologowie pracujący z dziećmi.
Nauka porządku u dzieci to dla wielu problem, z którym nie mogą sobie poradzić. Dziecko nie chce sprzątać, bo nie jest to ciekawe zajęcie i go nudzi, albo zwyczajnie nie wie, że tak należy, skoro do tej pory porządek robił rodzic czy opiekun. Wiele dzieci nie czuje powinności sprzątania.

Zatem jak nauczyć dzieci porządku?

Najlepiej poprzez zabawę. Spróbujmy, by sprzątanie stało się atrakcyjną zabawą. Zakupmy kolorowe pojemniki do zabawek i na początek bawmy się z dzieckiem w sprzątanie jego pokoju. Z czasem tłumacząc, że ta zabawa jest pożyteczna dla jego otoczenia. Im dziecko będzie starsze, tym szybciej będzie rozumiało, że sprzątanie nie jest tylko koniecznością, a może sprawiać przyjemność. Głównym więc naszym zadaniem jest przekonanie dziecka, że sprzątanie może być przyjemne. Niekoniecznie musi być nudne, sprawiać przykrość i trwać bardzo długo.
Jak nauczyć dzieci porządku? Można też zastosować zasadę, że nie sprzątamy za dziecko. Ono wtedy nie nabędzie nawyku koniecznego do sprzątania. Zawsze będzie liczyło na to, że ktoś za nie to zrobić i najczęściej tak się kończy, bo rodzic lub opiekun nie wytrzymuje dalszego bałaganu i przy ogólnym zamieszaniu domowym i aferze, zaczyna sprzątać. Dziecku należy pokazać jak się sprząta. Trzeba dać mu przykład. Nie może być tak, że wymagamy porządku, a sami się go nie trzymamy. Dziecko wtedy otrzymuje niespójny obraz komunikatów, które do niego kierujemy. Nasze działania muszą być spójne, dziecko musi widzieć, że my sprzątamy i wtedy możemy zachęcić je do pomocy nam. Takie postępowanie z naszej strony sprawi, że dziecko poczuje więź z nami przy tej czynności, ale też będzie wiedziało jak wszystko wykonywać. Tak samo przecież postępujemy przy innych czynnościach – gotowaniu, ubieraniu się czy myciu. Pomagamy, wskazujemy wykonanie, ale nie wykonujemy niczego za nasze dziecko, bo chcemy, żeby się nauczyło.

Jak nauczyć dzieci sprzątania?

Na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem krzyk i ciągłe upominanie dziecka, gdyż wtedy sprzątanie na pewno stanie się czynnością, której dziecko nie polubi, a będzie się jej bało, bo będzie bało się naszej reakcji, jeśli zrobi coś źle czy nie wykona tego w ogóle. Przymus czy kary za nieposprzątanie pokoju mogą skutkować odwrotnym postępowaniem dziecka od zamierzonego, bo np. czynność będzie wykonana niedokładnie i niechlujnie. Możemy więc spróbować zastosowanie systemu nagród bez jakiś większych kar za niewykonanie zadania, ale nagrody za jego wykonanie. Może to być nawet pochwała słowna, czyli zauważmy pracę, którą dziecko włożyło w wykonanie zadania. Nie może być tak, że dziecko się napracuje sprzątając, a my tego nawet nie zauważymy, wtedy na pewno nie osiągniemy oczekiwanego celu, jakim jest chęć dziecka do sprzątania.

Redakcja krainadziecka.net.pl