Jak przygotować dziecko na pójście do szkoły?

Dziecko kończące zerówkę najczęściej jest niezwykle niecierpliwe i oczekuje na pierwszy dzień szkoły z ogromną ekscytacją. Każdy rodzic i opiekun pragnie więc jak najlepiej przygotować swoją pociechę, aby poszło z odpowiednim nastawieniem, a także wyposażone w niezbędne akcesoria. Plecak do pierwszej klasy to jedna z najistotniejszych inwestycji i należy dobierać go w przemyślany sposób. Plecak musi spełniać wiele funkcji, a jednocześnie podobać się dziecku. Jednakże oprócz samego plecaka nie można zapominać również o wyposażeniu jego wnętrza i właściwym nastawieniu dziecka na to co go czeka w szkole.

Wyposażenie plecaka

Plecak do pierwszej klasy powinien być ergonomiczny. Noszenie książek, zeszytów, piórnika oraz pudełka ze śniadaniem i wodą może być dla dziecka sporym obciążeniem. Dlatego też rodzice wybierający plecak pierwszoklasiście muszą pamiętać o jego zdrowiu i komforcie. Wybierając tak istotny element wyposażenia szkolnego dla dziecka warto zapytać go o zdanie. Dzieci miewają przeróżne zainteresowania oraz upodobania, jednakże nie zawsze rodzice są ich świadomi w danym momencie. Dlatego też wspólne wybieranie plecaka do pierwszej klasy jest ważnym momentem wspólnych przygotowań. Gdy plecak zostanie dopasowany w dalszej kolejności należy skupić się na piórniku oraz wszystkich akcesoriach do jego wyposażenia, a także zeszytach w kolorowych oprawach. Zakupy do pierwszej klasy to moment, w którym dziecko naprawdę zaczyna czuć się jak prawdziwy uczeń, a nowe przedmioty wzmagają niecierpliwość oraz ekscytację związaną ze zbliżającym się pierwszym dniem szkoły.

Właściwe nastawienie

Po skończeniu zerówki dzieci mają świadomość, jak to jest przebywać kilka godzin poza domem. Jednakże w zerówce oprócz wykonywania pewnych zadań wciąż mogły się przez większość czasu swobodnie bawić. W pierwszej klasie przeważającą aktywnością staje się nauka. Dzieci, które są chętne do uczenia się, a także nawiązują bliską relację z nauczycielem nie mają wielkiego problemu z edukacją już od pierwszych dni. Jeśli jednak dziecko nie potrafi sobie poradzić z taką zmianą to właśnie rodzice powinni go najbardziej wspierać. Nastawienie dziecka w odpowiedni sposób do nauki jest równie ważne jak plecak do pierwszej klasy. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach nowej sytuacji warto słuchać dziecka i zwracać uwagę na wszelkie uwagi dotyczące szkoły. Odpowiednia reakcja i właściwe działanie pozwalają poradzić sobie dziecku z nadmiarem nowości oraz zmian jakie następują w jego życiu po pójściu do pierwszej klasy.

Redakcja krainadziecka.net.pl