Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Czym jest kolka u niemowlęcia i jak sobie z nią radzić?

16 maja 2020


Niemowlęta często cierpią na dokuczliwe bóle brzucha określane jako kolka. Dolegliwość pojawia się u wielu małych dzieci i choć nie jest kojarzona z konkretną chorobą, okazuje się bardzo męcząca i dla niemowlaka, i dla jego rodziców. Z tej przyczyny można i należy ją leczyć. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób odróżnić kolkę od innych bólów brzucha występujących u niemowląt, bo metody i strategie leczenia mogą być różne.

Kolka u niemowlęcia

W ogólnym rozumieniu kolka u niemowlęcia to atak bólu brzucha, który powoduje płacz, niepokój, trudności z zasypianiem, prężenie się czy też nadmierne pobudzenie u dziecka. Często jednak jako kolkę określa się też występowanie powyższych objawów bez jednoznacznego powiązania ich z bólem brzucha. Gdy dziecko płacze, a nie jest ani głodne, ani spragnione, ani nie wymaga zmiany pieluch, nie jest senne lub znudzone – najprawdopodobniej przyczyną jego zachowania jest właśnie kolka. Wystąpienie tych problemów jest najbardziej prawdopodobne do szóstego miesiąca życia dziecka. Niepokój, wiercenie się i inne przykre objawy mogą samoistnie ustąpić po kilku minutach, ale często trwa to znacznie dłużej. Niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań.

Ataki kolki

Zgodnie z najnowszymi badaniami, problematyczne ataki kolki wynikają z zaburzonych funkcji układu pokarmowego. Małe dziecko ma niedostosowany układ pokarmowy, wszystko wymaga czasu, dlatego też spożywanie różnych nowych pokarmów kończy się „buntem” jelit. Pierwszym pokarmem tak małego dziecka jest oczywiście mleko w wybranej postaci. Niektórzy uważają, że to właśnie mleko jest powodem występowania kolki – reakcja w postaci skurczów jelit związana jest z obecnością laktazy w przyjmowanym pokarmie. Nie ma znaczenia, czy dziecko karmione jest piersią, czy mieszankami modyfikowanymi. W obu przypadkach może wystąpić kolka.

Pozycje w karmieniu

Żeby ułatwić dziecku i rodzicom przejście przez ten trudny okres i zwalczyć szybciej kolkę, można wypróbować kilka różnych pozycji przy karmieniu – główka dziecka nie powinna leżeć zbyt nisko ani zbyt wysoko, reszta jest dość dowolna. Chodzi o to, by do ust niemowlęcia nie dostawało się powietrze – jest to łatwe do sprawdzenia w przypadku używania butelki, natomiast mamy karmiące piersią muszą pokombinować. Trzeba też zwracać uwagę, by karmienie nie następowało w pośpiechu, bo to również sprzyja połykaniu powietrza, które następnie dostaje się do jelit i może powodować ich bolesność.

Do znanych sposobów zapobiegania kolce należy też stosowanie właściwej diety przez matkę oraz zapewnianie niemowlęciu spokoju. Dzieci matek żyjących w stresie, palących, spożywających dużą ilość tłustych i kalorycznych produktów, śmieciowego jedzenia znacznie częściej cierpią na kolkę. Dolegliwość ta jest też statystycznie częstsza u niemowląt, które narażone są na obecność mnóstwa bodźców w bezpośrednim otoczeniu. Wyciszenie miejsca, w którym znajduje się dziecko, unikanie niepotrzebnego hałasu, respektowanie godzin, w których niemowlę śpi lub odpoczywa również może zapobiec kolce lub przynajmniej uczynić ją mniej dokuczliwą.

Scrapbooking

Redakcja krainadziecka.net.pl

Jeśli szukasz wartościowych treści z zakresu wychowania i opieki na dziećmi, to świetnie trafiłeś! Zapoznaj się z wybranymi kategoriami, takimi jak dziecko czy parenting.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kompleksowy przewodnik po świworkach niemowlęcych
Buty profilaktyczne dla dzieci
dziecko urodziny

Jesteś zainteresowany reklamą?