Śpiworek dla noworodka jest bardzo często spotykaną częścią wyprawki, w jaką zaopatrują się przyszli rodzice. Dzięki niemu zapewnimy dziecku relaks i komfort, przy czym wpłyniemy na lepszy sen. Jak wybrać idealny śpiworek dla malucha? O czym pamiętać? Jakie funkcje pełni ten produkt?
Śpiworek dla noworodka
Śpiworek jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdego dziecka, które przemieszcza się w łóżeczku i śpi niespokojnie. Jego szycie pozwala zachować bardzo dobry komfort w trakcie użytkowania. Co ciekawe, taki śpiworek przypomina nieco kamizelkę zszytą na dole oraz zapinaną na suwak. Dziecko znajdujące się w śpiworku wystawia na zewnątrz jedynie rączki i głowę. Nie zapominajmy o tym, że taka opcja zapewnia dziecku odpowiednie ogrzewanie i sprawi, że maluch nie będzie marznął w nocy.
Zalety śpiworka dla malucha
Funkcjonalny śpiworek dla dziecka ma szereg zalet. Przede wszystkim na uznanie zasługuje zachowanie bezpieczeństwa. Maleństwo nie ma możliwości założenia śpiworka na głowę podczas snu, dlatego nie musimy martwić się o prawidłowy oddech. Jest to bardzo bezpieczna opcja dla dziecka, która jednocześnie pozwala także rodzicom spać spokojnie. Maluch nie przewróci się tak łatwo na brzuszek, co jest kolejnym plusem, zwłaszcza gdy niemowlę nie potrafi odpowiednio utrzymać główki i może mieć problem z ponownym przekręceniem się na plecki.
Śpiworek dla noworodka daje mu poczucie otulenia i bliskości, które jest podobne do odczuć, jakie dziecko miało jeszcze w brzuchu matki. Zadbać można zatem o zwiększenie poczucia emocjonalnego dziecka, które może zasypiać w podobnym środowisku do tego, z jakiego się wywodzi.
Rozmiar śpiworka niemowlęcego
Dziecięce śpiworki bazują na różnorodnych rozmiarach. Dla najmłodszych pociech (0-6 miesięcy) najlepiej sprawdzi się rozmiar 68 cm. Większe dzieci wymagają dobrania śpiworka o rozmiarze 86 cm (6-18 miesięcy). Dzieci jeszcze starsze, w wieku od 18 do 36 miesięcy, skorzystają ze śpiworka o rozmiarze 98 cm.
Podczas zakupu zastanówmy się, czy dobrać model z rękawami, czy bez. Ta pierwsza opcja sprawdzi się w chłodnych wnętrzach, dzięki czemu zapewnimy dziecku ogrzanie rączek i zabezpieczenie przed chłodem. Model bez rękawów wpływa natomiast na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co z kolei pozwala zapobiec przegrzaniu malucha. Wiele zależy od warunków domowych oraz tego, jakie mamy oczekiwania względem tego przedmiotu.