Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Rozszerzenie diety niemowląt

12 kwietnia 2020


Prawidłowe zaplanowanie żywienia dziecka nie jest wcale łatwe. Warto zapoznać się chociaż z podstawowymi informacjami. Niezwykle pomocne mogą być oficjalne wytyczne organizacji zajmujących się zdrowiem. Dzięki temu można ustalić jakich zasad należy się trzymać. Rozszerzenie diety niemowląt można rozpocząć nawet przed szóstym miesiącem życia. Wszystko zależy jedynie od dojrzałości i gotowości dziecka.

Każdy organizm rozwija się inaczej

Z tego powodu niezbędne jest indywidualne podejście i dostosowanie się do malucha. Sygnałem do rozpoczęcia wprowadzania zmian w diecie może być opanowanie umiejętności siedzenia. Maleje wtedy ryzyko zadławienia pokarmem. Niemowlak znacznie lepiej poradzi sobie z nieco większymi kawałkami pożywienia. Jednak nadal posiłki powinny być rozdrobnione. Po pojawieniu się pierwszych zębów można zdecydować się na podawanie miękkich produktów do gryzienia. Dziecko z czasem będzie zdobywać kolejne umiejętności i przyzwyczai się do nowej formy karmienia. Na samym początku można ograniczyć się do posiłków płynnych. Dokładnie zblendowane zupki i gęstsze soki będą wtedy idealnie. Pozwolą przygotować organizm dziecka do pozyskiwania nowych związków i ich trawienia.

Rozszerzenie diety niemowląt

Poszczególne produkty należy wprowadzać stopniowo. Dopiero wtedy da się zaobserwować reakcję na dany składnik. W taki sposób rozpoznaje się nietolerancje i alergie u niemowląt. Z tego powodu tak istotne jest planowanie rozszerzania diety. Po podaniu kilka razy danego produktu można zdecydować się na kolejny. W ten sposób uzyska się możliwość komponowania bardziej skomplikowanych zupek i potraw. Na uwadze należy mieć również gusta dziecka. Nie wszystkie produkty muszą stać się jego ulubionymi. Warto wykorzystywać chętnie spożywane składniki w większych ilościach. Dania zjadane przez niemowlaka zazwyczaj nie są duże. Z tego powodu można przygotowywać je na kilka dni. Szczególnie jeśli bazuje się na niewielu składnikach. Mrożenie zupek może być ogromnym ułatwieniem i znacznie usprawnić codzienne karmienie. Przygotowanie posiłków nie musi zajmować dużo czasu, jeśli odpowiednio się to planuje. Bazując na podobnych składnikach można stworzyć obiad również dla reszty rodziny. Jedynie ostatni etap polegający na dodawaniu przypraw powinien być oddzielony. Dla niemowląt nie należy stosować wyrazistych dodatków i soli. Wystarczą same gotowane warzywa o delikatnym smaku. Dzięki temu maluch stopniowo będzie się przyzwyczajał do nowych pokarmów. W całym procesie warto korzystać z doświadczenia innych. Rady mam nieco starszych dzieci mogą być niezwykle cenne. Dobrym pomysłem jest również czerpanie od nich inspiracji na posiłki. Połączenia nawet najbardziej prostych warzy nie muszą być wcale nudne dla dziecka. Stopniowo ilość spożywanych produktów będzie coraz większa. Można wtedy zacząć testować nowe przepisy i wykazać się kreatywnością. Szczególnie jeśli chce się dbać o różnorodność diety. Warto dokładnie analizować poszczególne posiłki. Każdy z nich powinien być pełnowartościowy. Oznacza to, że muszą się w nim znaleźć związki ze wszystkich trzech grup makroskładników.

kompleksowy przewodnik po świworkach niemowlęcych

Redakcja krainadziecka.net.pl

Jeśli szukasz wartościowych treści z zakresu wychowania i opieki na dziećmi, to świetnie trafiłeś! Zapoznaj się z wybranymi kategoriami, takimi jak dziecko czy parenting.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Magiczne prezenty
kompleksowy przewodnik po świworkach niemowlęcych
Buty profilaktyczne dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?