Budowanie z klocków rozwija zdolności motoryczne dziecka, wpływa na jego kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia! W jaki sposób wykorzystać klocki plastikowe do zabaw z dziećmi w różnym wieku?
Zabawy dla najmłodszych
Klocki można wykorzystać do wielu zabaw uczących maluchy kolorów oraz liczb. Jedną z opcji jest wykorzystanie ich w tak zwanych koszach sensorycznych, w których umieszczamy np. przedmioty o tym samym kolorze. W jednym koszu połączyć można klocki plastikowe, klocki drewniane, kolorowe piłki, kartki, a nawet owoce i warzywa. Kolejna zabawa z wykorzystaniem klocków polega na ułożeniu kilku z nich na kartce, a następnie obrysowaniu konturu stworzonego ustawienia. Następnie dziecko powinno spróbować odtworzyć ułożenie klocków na podstawie otrzymanego obrazka. Różnej wielkości plastikowe klocki można także wyławiać z basenu, miski lub wanny z wodą przy użyciu sitek, chochelek albo siateczek.
Jak stworzyć puzzle z klocków plastikowych?
Duże oraz małe klocki plastikowe można wykorzystać do zrobienia domowych puzzli, Wystarczy wybrać obrazek, wydrukować go lub wyciąć z gazety, a następnie odpowiednio przyciąć i przykleić do kilku klocków, które ułożone jeden na drugim odtworzą rysunek. Dla starszych dzieci można tworzyć bardziej skomplikowane konstrukcje, z mniejszych klocków układanych zarówno pionowo, jak i poziomo! Jedna z opcji jest użycie zdjęć znanych budowli!
Zabawy z przedszkolakami
W przypadku starszych dzieci warto zaproponować im bardziej skomplikowane zabawy. Chcąc rozwijać kreatywność przedszkolaka, można zaproponować mu wyzwania związane z budowaniem mniej oczywistych rzeczy np. zwierząt, robotów, ciekawych wynalazków albo własnych wersji znanych budynków (np. piramid).
Na takich klockach można także uczyć dzieci liter oraz matematyki. Zapisując na nich liczby oraz litery można proponować dziecku „pisanie” przy ich użyciu lub rozwiązywanie pierwszych zadań z dodawania i odejmowania. Jest to wesoła i kolorowa forma przekazywania wiedzy, która sprzyja przyswajaniu nowych informacji praktycznie bez wysiłku ze strony maluchów. Szybko okaże się zatem, że dziecko zna już litery, cyferki oraz proste działania matematyczne!
Dlaczego warto wybrać klocki plastikowe?
Plastikowe klocki mają kilka zalet:
- występują w różnych rozmiarach,
- są kolorowe i ciekawe dla dzieci,
- są łatwe do czyszczenia oraz dezynfekcji,
- można bawić się nimi z użyciem wody,
- rozwijają umiejętności motoryczne,
- można użyć je do wielu zabaw (nie tylko budowania wież czy domków).
W zabawie klockami najważniejsza jest jednak więź nawiązywana z dzieckiem! Czasem nie trzeba wymyślać żadnej zabawy, a jedynie podążać za dzieckiem oraz jego bogatą wyobraźnią.