W pierwszych latach nauki dzieci często zmieniają plecaki. Zazwyczaj wyrastają z poprzednich lub zmieniają upodobania. Zdarza się też, że plecak jest trwale uszkodzony i trzeba kupić nowszy i trwalszy model. Wybór plecaka nie jest oczywisty – zamiast kierować się tylko estetyką, warto zwrócić uwagę na kilka cech tornistra lub plecaka szkolnego. Jest to najważniejszy element szkolnego ekwipunku.
Jakość szkolnego plecaka
Szelki plecaka powinny być odpowiednio szerokie i regulowane. Nie powinny spadać z ramion dziecka ani luzować się samoistnie. Dobrze, jeśli tylna ścianka plecaka jest usztywniona. Jeżeli będzie zbyt cienka, spakowane przedmioty mogą uwierać ucznia. Aby wspierać prawidłową postawę dziecka, rodzice często wybierają sztywne tornistry. Ich wadą mogą być źle rozstawione szelki lub zbyt duży ciężar. Jeśli chodzi o jakość wykonania, szwy plecaka powinny być wytrzymałe. Często zdarza się, że mniejsze kieszonki rozrywają się po wewnętrznej stronie. Również suwaki mogą się zacinać i ulegać uszkodzeniom.
Wygląd plecaka i jego praktyczność
Dobór plecaka dla ucznia musi dokonywać się z uwzględnieniem jego upodobań. Kupując dziecku ładny i modny plecak zmniejszamy ryzyko tego, że na początku kolejnego roku szkolnego poprosi nas o nowy. Projekt plecaka nie powinien jednak przeszkadzać w jego swobodnym użytkowaniu. Bezpiecznym wyborem są plecaki z nadrukami, oparte na prostym, funkcjonalnym kroju. Modne są także plecaki z nietypowych materiałów, takich jak skóra czy zamsz. W ich przypadku należy zwrócić uwagę na to, czy materiał nie jest zbyt luźny i miękki. Niewygodny plecak może bowiem przyczyniać się do rozwoju wad postawy, które grożą chronicznym bólem pleców.
Tornister na kolkach – dobry pomysł?
Aby dziecko nie musiało dźwigać ciężkiego plecaka w drodze do szkoły, można sprawić mu tornister na kółkach. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Z pewnością pozwala zmniejszyć obciążenie kręgosłupa i zapobiec niewłaściwej postawie ciała. Jednak ciągnięcie plecaka na kółkach też wymaga siły. Będzie on cięższy niż tradycyjny plecak, a dziecko może ciągnąć go w tyle z wyprostowanymi ramionami, co też nie sprzyja dobrej postawie. Zdrowsze dla kręgosłupa byłoby pchanie plecaka z przodu. Takie modele są rzadkością, lecz można je znaleźć w niektórych sklepach. W dodatku tornister na kółkach nie sprawdza się w deszczowe dni, kiedy chodniki są zabłocone.
Dobór plecaka dla ucznia
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, dobór plecaka dla ucznia nie jest łatwy. Konieczne jest porównywanie wad i zalet poszczególnych modeli i rodzajów plecaków. Jeśli wybieramy się na zakupy z dzieckiem, nie pozwalajmy mu na całkowicie dowolny wybór. Uczeń zwróci uwagę na ciekawy wzór, a rodzic powinien wytłumaczyć mu, jaki plecak będzie dla niego najzdrowszy i najbardziej komfortowy. Dzięki temu można wybrać taki, który będzie łączył wygodę, dobrą jakość wykonania i atrakcyjny wygląd. Dobry plecak zachęca do uczestnictwa w lekcjach, zły zaś sprawia, że szkoła staje się bardziej męcząca.
Sprawdź koniecznie: Filmowa Gwiazda Converse