Obecnie gry planszowe nie są tak popularne jak kiedyś, zostały w dużej mierze wyparte przez programy komputerowe o charakterze rozrywkowym. Większość dzieci preferuje zabawę przed ekranem komputera czy tableta, co jest łatwe do zorganizowania i gwarantuje zajęcie na długie godziny. Lubiane niegdyś planszówki mogą się wydawać nudne i mało atrakcyjne w porównaniu z tym, co oferują nowoczesne urządzenia, ale można wypróbować ich urok na przykład podczas spędzania wspólnie czasu.
Gry planszowe dla dzieci
Niekiedy zakup gry planszowej wynika z zainteresowania dziecka tajemniczym, kolorowym pudełkiem w sklepie z zabawkami. Dla wielu dzisiejszych dzieciaków planszówki są zupełną nowością i choćby z czystej ciekawości zechcą spróbować, na czym polega ten sposób zabawy. Przy zakupie dobrze jest wybrać taką grę, która odpowiada zainteresowaniom dziecka, dotyczy lubianych przez nie postaci z bajek czy filmów. To, niezależnie od stopnia skomplikowania planszówki, będzie stanowiło zachęcający czynnik.
Większość planszówek przeznaczona jest do wspólnej zabawy w większym gronie. Dlatego nigdy nie wystarczy kupienie gry i wręczenie jej dziecku, bo samo co najwyżej się zniechęci. Chyba każdy maluch lub nieco starszy użytkownik tego typu gier ucieszy się, gdy nowy zakup stanie się okazją do tego, by spędzić trochę czasu z rodzicami. Często gry planszowe dla dzieci są bardzo proste i polegają na turowym wykonywaniu określonych zadań, wygrywa ten, kto pierwszy zrealizuje cel lub dotrze do „mety”. Taki produkt nadaje się nawet dla najmłodszych, choć asysta rodziców będzie potrzebna tak czy inaczej na wypadek trudności ze zrozumieniem zasad. Starsze dzieci znudzą się szybko tak prostymi grami, dlatego istotne jest dobranie poziomu trudności do wieku i zapotrzebowania grającego.
Gdzie szukać gier?
Grę planszową można kupić na chybił trafił bądź skorzystać z podpowiedzi – opinii recenzentów takich produktów, przeszukać internet, zapytać znajomych lub wybrać grę, którą dziecko już widziało np. u kolegi i polubiło ją. Trafione w punkt wybory na początek są lepsze niż przypadkowe, bo stanowią dobry start dla wszystkich przyszłych miłośników planszówek. Wspólna rozrywka, jaką oferują, ciekawie wypełnia czas, który dziecko spędza z rodzicami, rodzeństwem lub w gronie przyjaciół. Właściwy dobór gier (np. wartościowych pod względem edukacyjnym, ogólnorozwojowych, kształtujących wyobraźnię lub kreatywne myślenie) stanowi dobre uzupełnienie czytania książek, malowania, spacerowania na świeżym powietrzu.
Wbrew pozorom gry planszowe nie są rozrywką przeznaczoną jedynie dla dzieci i nastolatków. Wśród dorosłych są osoby, które uwielbiają tego typu produkty, kolekcjonują je i regularnie biorą udział w sesjach ze swoimi znajomymi. Taka pasja bywa bardzo ciekawa, nie zmusza nikogo do ciągłego siedzenia przed komputerem. Pewna niszowość planszówek nie oznacza jednak, że hobby jako takie będzie tańsze. Kolekcjonerzy potrafią zapłacić sporo za oryginalne wydania znanych gier, chętnie kupują też gry z limitowanymi dodatkami dla największych fanów tytułu.