Tapczanik dla dziecka – jaki wybrać?

Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki do spania. Szybki wzrost pociech powoduje, że łóżeczko dla niemowlaka dość szybko musi zostać zamienione na tapczanik. Jest to bezpieczne i funkcjonalne rozwiązanie dostosowane do potrzeb kilkulatka. Co jest ważne przy wyborze tapczanika?

Z jakiego materiału powinien być wykonany tapczanik?

Wszelkiego rodzaju łóżeczka i łóżka dla dzieci są robione przede wszystkim z drewna. Polecane są warianty z drewna bukowego oraz sosnowego, a także z płyt MDF. Drewno sosnowe jest najzdrowsze. To doskonała opcja dla małych alergików. Charakteryzuje się właściwościami antystatycznymi, dzięki czemu nie przyciąga kurzu. Sosnowy tapczanik dla dziecka zapewnia zdrowe środowisko, w którym roztocza powodujące alergię nie rozwijają się zbyt intensywnie. Drewno w ogóle jest polecane jako materiał do produkcji mebli dla dzieci ze względu na naturalne pochodzenie oznaczające brak toksycznych związków. 

Czy tapczanik malowany farbą jest bezpieczny dla dzieci?

Producenci oferują tapczaniki dla dzieci z drewna naturalnego lakierowanego lub pomalowanego. W pierwszym przypadku wyeksponowany jest faktyczny kolor drewna. W przypadku malowania farbą często mamy do czynienia z meblami białymi lub szarymi, ponieważ są to stonowane, neutralne kolory, które mają działanie uspokajające. Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy tapczanik dla dzieci pokryty farbą jest odpowiednim wyborem. Wątpliwość dotyczy toksyczności farby. Tymczasem nie należy obawiać się malowanego drewna, ponieważ stosowane są farby o nietoksycznym składzie. Coraz częściej meble dziecięce są pokrywane ekologicznymi farbami wodnymi. Aby upewnić się, że tapczanik jest w pełni bezpieczny, należy sprawdzić, czy otrzymał certyfikaty potwierdzającego jego jakość, a tym samym spełnienie polskich i europejskich norm. 

Łóżeczko przekształcane w tapczanik

O łóżeczku dla większego dziecka warto pomyśleć już w momencie kupna łóżeczka dla niemowlaka. Dlaczego? Ponieważ niektóre łóżeczka dla niemowlaków są wyposażone w mechanizmy umożliwiające przekształcenie go w tapczanik. Tego typu tapczaniki dla dziecka stanowią wygodną opcję, która nie obciąża budżetu rodziców. Po prostu wymiana łóżeczka nie jest konieczna. Marka Pinio w swoim sklepie https://www.pinio.com.pl/oferta/dla-starszaka/lozeczko-tapczanik-dla-starszaka/ oferuje tapczaniki, które powstają z przekształcenia łóżeczka niemowlęcego ze szczebelkami lub łóżeczka z barierką. 

Wielkość i funkcjonalność tapczanika dla dzieci

Dzieci rosną szybko, dlatego łóżeczko powinno być zdecydowanie większe od ich aktualnego wzrostu. Standardowe wymiary łóżeczka tapczaniku to 120 × 60 cm. Warto jednak kupować tapczaniki dziecięce o wymiarach 140 × 70 cm, ponieważ będą służyć dłużej. Przy wyborze łóżeczka warto zwrócić uwagę na funkcjonalność. Wiadomo, że muszą być bezpieczne i wygodne, aby zapewnić dziecku zdrowy sen, ale przydatnym rozwiązaniem jest szuflada pod spodem. Można w niej schować pościel lub zabawki dziecka, a wysunięcie jej lub wsunięcie z powrotem zajmuje zaledwie kilka sekund. 

Redakcja krainadziecka.net.pl