Co można robić w ogrodzie?

Przydomowy ogród jest marzeniem wielu z nas. Mimo to, jeśli już uda się zamieszkać w domu z ogródkiem, często nie mamy pomysłów na jego pełne wykorzystanie. Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to założenie ogródka warzywnego lub kwiatowego. Sadzenie roślin i opieka nad nimi może być ciekawym zajęciem, lecz potencjał ogrodu jest dużo większy. Co jeszcze można w nim stworzyć lub zorganizować?

WYPOSAŻENIE I DEKORACJA OGRODU

Warto zastanowić się nad wyglądem ogrodu. Pomiędzy roślinami może przebiegać ścieżka z kamiennych płytek, wzdłuż której w kilku miejscach postawimy ławki, rzeźby i inne dekoracje. W ogrodzie można także zbudować plac zabaw dla dzieci, postawić fontannę lub wykopać oczko wodne. Wszystko to poprawi estetykę ogrodu i sprawi, że zechcemy spędzać tam więcej czasu, relaksując się przy drinkach lub posiłku. Może dobrym pomysłem będzie huśtawka-ławka, na której małżonkowie mogliby wspólnie siadać i rozmawiać? A może dobrą inwestycją będzie jacuzzi ogrodowe? Wszystko zależy od osobistej pomysłowości.

AKTYWNOŚCI OGRODOWE – NIE TYLKO PIELĘGNACJA ROŚLIN

Czy ogrodnictwo jest jedynym hobby, które można realizować w ogrodzie? Oczywiście, że nie! Ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu będzie przyjęcie w ogrodzie. Wystarczy postawić pośrodku ogrodu duży stół i leżaki. Przekąski, które można przygotować, to na przykład owocowe koktajle z lodami, lekkie ciasta i babeczki, małe kanapki lub roladki z ulubionymi warzywami. Takie przyjęcie można zorganizować w ramach urodzin, imienin, rocznicy ślubu czy świętowania osobistych osiągnięć któregoś z domowników. Popijając wino, piwo lub koktajl w pięknej scenerii, można otworzyć się przed sobą nawzajem i porozmawiać o wszystkim. Jeśli w ogrodzie trzymamy zwierzęta, dodatkowo umilą czas gościom.

Przyjęcie w ogrodzie to sposób na wspólne spędzanie czasu. Co natomiast można robić w ogródku samotnie? Dobrym pomysłem jest joga lub gimnastyka na świeżym powietrzu. Zapachy roślin pomogą rozluźnić ciało i oczyścić umysł, a promienie słońca dodadzą energii. W ogródku można także czytać książkę lub gazetę, malować na płótnie, robić zdjęcia lub bawić się ze zwierzakiem. Pomysłów na spędzanie czasu wśród zieleni z pewnością nie zabraknie!

ROŚLINY OZDOBNE CZY DRZEWKA OWOCOWE?

Rośliny posadzone w ogrodzie mogą pełnić rolę dekoracyjną lub użytkową. Egzotyczne krzewy z kolorowymi liśćmi można posadzić na brzegach ogrodu, a w bardziej odległym zakątku założyć ogródek warzywny. Hodowanie własnej marchwi, ziemniaków, szczypioru, pomidorów czy ogórków pozwala zaoszczędzić pieniądze na zakupach i spożywać ekologiczną produkcję. W ogródku można także posadzić kilka drzewek owocowych, a następnie robić domowe przetwory lub dzielić się zbiorami z najbliższymi. Czy sklepowe owoce smakują tak samo dobrze jak własne czereśnie i truskawki? Wielu twierdzi, że zdecydowanie nie.

Warto wykorzystać maksimum możliwości przydomowego ogródka. To nie tylko interesujące hobby, ale też sposób na życie bliżej natury. Zieleń sprzyja naszemu zdrowiu – otaczajmy się nią, kiedy tylko możemy.

Redakcja krainadziecka.net.pl