Dla każdej osoby, rozpoczynającej swoją przygodę z malarstwem, farby akwarelowe są obecnie najlepszym wyborem. Stosunkowo tanie i proste w użytkowaniu, są też często jednymi z pierwszych akcesoriów, używanych podczas zajęć plastycznych dla poczatkujących – na przykład podczas edukacji szkolnej. Co warto wiedzieć o nich oraz o malowaniu przy ich wykorzystaniu?
Farby akwarelowe – podstawowe informacje
Powód, dla którego akurat te farby zdobyły tak dużą popularność wśród początkujących artystów, jest prozaiczny: zarówno one same, jak i materiały i narzędzia, potrzebne do malowania przy ich wykorzystaniu, są stosunkowo tanie oraz łatwe do nabycia. Aby rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem dzieł przy pomocy farb akwarelowych nie potrzeba bowiem wiele. Jako przybory potrzebne będą jedynie pędzle, naczynia z wodą oraz materiał, na którym będzie tworzona praca. W tej ostatniej roli – w przypadku osób początkujących, dzieci i młodzieży – świetnie sprawdzi się zwykły papier, przystępny cenowo i dostępny dla każdego.
Użycie farb akwarelowych jest przy tym niezwykle proste. Pędzlem, namoczonym w wodzie pobiera się kolor z odpowiedniego pojemniczka. Następnie artysta nakłada farbę na kartkę papieru, która, w zależności od stosowanej techniki, może być sucha lub delikatnie zwilżona. Po wykonaniu tych działań należy wypłukać pędzel w naczyniu z czystą wodą. Czynności powtarza się, aż do ukończenia pracy. Przed jej prezentacją należy jeszcze tylko poczekać na wyschnięcie kartki.
Farby akwarelowe dla dzieci – czy to dobry pomysł?
Wielu rodziców uważa farby akwarelowe za odpowiednie narzędzie do rozwijania kreatywność ich dzieci. Nie sposób odmówić im racji. Niska cena i powszechna dostępność powodują, że farby tego typu oraz akcesoria, które umożliwią tworzenie prac, stosunkowo łatwo nabyć. Jednocześnie szkolny program kształcenia zakłada zaznajomienie dzieci z tą techniką malarską, więc zakup farb wodnych jest poniekąd koniecznością.
Farby akwarelowe są przy tym stosunkowo łatwe do użycia, a ewentualne niepowodzenia, nieuniknione w początkowej fazie kształcenia zmysłu artystycznego, nie wiążą się z nadmiernymi kosztami dla rodziców. Prace, wykonane tą techniką, schną przy tym stosunkowo szybko, więc na podziwianie ostatecznych efektów działań młodych artystów nie trzeba długo czekać. Warto również zwrócić więc uwagę na ich rolę w kształtowaniu wrażliwości artystycznej dziecka oraz jego nawyków twórczych. Dzięki nim w przyszłości może ono wykształcić technikę odpowiednią do tworzenia poważniejszych prac, z użyciem wielu różnych środków plastycznych.