Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Indywidualne nauczanie w domu – o czym warto wiedzieć?

26 sierpnia 2021 Indywidualne nauczanie w domu

Mimo że indywidualne nauczanie wciąż nie jest w Polsce zbyt popularne, na taki model edukacji każdego roku decyduje się coraz więcej osób. W efekcie wbrew częstym obawom, które pojawiają się na początku, dzieci zyskują możliwość przystosowania tempa nauczania do swoich możliwości, a także takiego doboru poszczególnych zagadnień, które wydadzą im się najbardziej interesujące i w naturalny sposób rozwiną ich pasję oraz wiedzę. Warto przy tym wspomnieć, że podczas nauczania w domu młodzi ludzie realizują ten sam materiał, co ich rówieśnicy przebywający w szkołach. Dzięki temu rodzice nie muszą obawiać się, że ich pociechy w przyszłości będą miały trudności podczas matury czy w przypadku chęci powrotu do szkoły.

Czy na indywidualne nauczanie może zdecydować się każde dziecko?

W przypadku nauczania indywidualnego bardzo często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, że mogą z niego skorzystać jedynie dzieci z niepełnosprawnością lub te, które nie radzą sobie podczas nauki w szkole. W rzeczywistości jednak okazuje się, że na indywidualne nauczanie chętnie decydują się dzieci, które rozwijają się prawidłowo i nie mają żadnych trudności w edukacji. Taki model nauczania sprawia, że młody człowiek może bardziej skupić się na zagadnieniach, które są dla niego ciekawe lub poświęcić więcej czasu na nowe informacje, których nie rozumie. Wówczas bardzo pomocna okazuje się również możliwość skorzystania z licznych platform edukacyjnych, takich jak domowi.edu.pl, które pozwalają na skorzystanie z ciekawych korepetycji i zapewniają podopiecznym angażujące materiały do nauki.

Warto także wspomnieć o tym, że od pewnego czasu indywidualne nauczanie stało się lepiej dostępne dla młodych ludzi. Dużym ułatwieniem okazuje się między innymi brak konieczności zdobycia i przedstawienia opinii z publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, którą wcześniej należało załączyć do wniosku. Czekanie na wydanie takiej opinii przeważnie wiązało się z długimi kolejkami i licznymi formalnościami, których obecnie można uniknąć bez żadnej szkody dla dziecka. 

indywidualne nauczanie

Indywidualne nauczanie i kontakt z rówieśnikami – jak wyglądają relacje dzieci?

Wbrew pozorom indywidualne nauczanie nie oznacza również niemożliwości zdobywania kompetencji społecznych, które w przyszłości znacznie ułatwiają nie tylko zdobycie ciekawej pracy, ale także zwykłe radzenie sobie w życiu. Dzieci, które wybierają taki model nauczania, często korzystają z licznych zajęć pozalekcyjnych, takich jak nauka języka w mniejszych grupach, różnego rodzaju aktywności sportowe czy rozwijanie swoich talentów muzycznych lub plastycznych. Z tego tez powodu młodzi ludzie z łatwością nawiązują kontakty z rówieśnikami i nabierają pewności siebie. 

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że przebywanie w gronie innych dzieci, które podzielają zainteresowania naszej pociechy, działa inspirująco na młodego człowieka, a także pozytywnie wpływa na jego rozwój. To sprawia, że taki sposób nawiązywania kontaktów może okazać się lepszym wyborem w przypadku dzieci, które są nieśmiałe lub które bardzo starannie dobierają sobie poszczególnych przyjaciół. 

Scrapbooking

Redakcja krainadziecka.net.pl

Jeśli szukasz wartościowych treści z zakresu wychowania i opieki na dziećmi, to świetnie trafiłeś! Zapoznaj się z wybranymi kategoriami, takimi jak dziecko czy parenting.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Scrapbooking
wyjście do sali zabaw dla dzieci
Znaczenie stosowania aspiratora do nosa

Jesteś zainteresowany reklamą?